Tasarımı Kaydet  Kapat

ÖĞREN, FAYDALAN, TAKİP ET

Makalelerimiz

Hac ve Umre Vize İçin Gereken Evraklar

Hac ve Umre Vize İçin Gereken Evraklar

Umre ziyaretinde bulunacak olan kişiler öncelikli olarak Umre vizesi almaları gerekecektir. Diyanet İşleri ve ya Diyanet İşlerince yetkilendirilmiş acentelerle Umre vizesi işlemleri gerçekleştirilebilir.

Ayrıca, 45 yaş altında bulunan bayanlar 1. derecede yakını olmaksızın Suudi Arabistan’ girişi yasaktır. Eş, oğul, baba, amca ve kayınpeder 1. Derece olan akrabalardır ve bu kişiler eşliğinde Suudi Arabistan’a girilebilir.

Suudi Arabistan Konsolosluğu, Umre Vizesi Nasıl Alınır?

Umre vizesi 2013 için yeni düzenlemeler yapılırken, Umre vizesi edinebilmek için pasaport bilgileri Suudi Arabistan’a online olarak gönderilmelidir. Alınacak olan onay ile kayıt işlemleri prosedürlerine başlanmalı, Umre yolculuğunun 15 gün öncesine kadar kayıt ve başvuru işlemleri sonlandırmalıdır.

Suudi Arabistan Konsolosluğu, Umre Ziyaretine Nasıl Gidilir?

Son açıklanan verilere göre hacca giden hac adaylarının %60’ı diyanet işleri başkanlığı organizasyonu, %40’lık kısım ise Diyanet İşleri onayını almış olan seyahat acenteleri ile hacı olmuştur.

Hac mevsimi belirli bir süreyi kapsarken, dünya Müslümanları için kutsal bir zamandır. Hac için Kontenjan sınırlaması varken, Umre ziyareti için böyle bir kontenjan söz konusu değildir. Umre ziyareti yılın her ayında gerçekleşir ve herhangi bir kontenjan sınırlaması yoktur. Her Müslüman dilediği kadar umre ziyaretinde bulunabilir.Umre ziyaretinizin gerçekleşebilmesi için ise, bulunduğunuz il veya ilçe müdürlüklerine Umre ziyareti başvurusunda bulunabilirisiniz. Diyanet İşleri ve şirketler Umre ziyareti için organizasyonlar yaparken tercih ettiğiniz kurumla ziyaretinizi gerçekleştirebilirsiniz. Diyanet İşlerine yatırılacak olan katkı payı ile kaydolabilir, eksiksiz olarak yapmanız gereken pasaport bilgileri ile gerekli evrakları teslim edip Suudi Arabistan Ankara Büyükelçiliği’nin vereceği Umre vizesi onayını bekleyebilirsiniz.

Suudi Arabistan Konsolosluğu, Umre Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Suudi Arabistan umre vizesi evraklarınızın tamamlanmasına göre değişiklik gösterebilirken, maksimum 3 iş günü içerisinde Umre vizesi alınabilmektedir.

Suudi Arabistan Konsolosluğu, Umre Vizesinin Süresi Kaç Gündür?

Suudi Arabistan Umre vizesi 30 günlük bir süre için geçerlidir.

Suudi Arabistan devleti bir takım yeni düzenlemeler yaparak Umre ziyaretinde bulunan kişileri göz önüne alarak genişletilmiş Umre turizm programı hazırlamıştır. Umre turizm programının içeriği ise, dini sebeplerle ziyarete gelen vatandaşların ülkede daha fazla kalma, turistik ve tarihi mekanları görebilmesine olanak sağlamaktır. Umre vizesi 30 gün kalmaya uygun olurken, Umre ziyaretinin ardından turistik vizeye çevrilecektir. Suudi Arabistan turistik vizesi yoktur. Umre ziyareti sonrası gösterilen ayrıcalıkla Suudi Arabistan turistik vizesi edinebilir, kutsal, tarihi mekanlar da ve ülkede daha fazla zaman geçirebilirisiniz.

Etiketler: Vize Hac Umre